Historia: 1990

W 1990 po raz drugi gościł w USA, przez ponad cztery miesiące będąc weekendową atrakcją dwóch klubów polonijnych: „Polonez” w Chicago oraz „Cricket Club” w New Jersey, po powrocie zagrał w lipcu na Festiwalu Polskiej Piosenki w Witebsku, dał koncert w ► Hali Widowiskowo-Sportowej „Olivia” na Igrzyskach Solidarności w Gdańsku.

Zachęcony pozytywnymi recenzjami Grzegorz postanawia założyć własny zespół, w którym będzie mógł spełniać się jako gitarzysta i grać swój repertuar. Nawiązuje współpracę z Piotrem Łukaszewskim (gitara rytmiczna) i Zbigniewem Kraszewskim (perkusja), związanymi z zespołem TSA Evolution. Kraszewski wspierał wcześniej Kombi jako perkusista podczas ich trasy koncertowej w Związku Radzieckim. Oczywiście, nie mogło zabraknąć basisty w osobie Waldemara Tkaczyka. Pod szyldem SKAWALKER, będącym żartobliwym połączeniem nazwiska Skawińskiego i bohatera „Gwiezdnych Wojen”, muzycy zaczęli tworzyć nowy materiał i grać koncerty. 10 grudnia 1991 roku wystąpili nawet jako support przed koncertem Iana Gillana w Sali Kongresowej w Warszawie.

PS. Choć nowa grupa Grzegorza Skawińskiego, Skawalker zagrała całkiem dobry koncert, nie mogła jednak zadowolić zgromadzonej publiczności. Ludzie przyszli po prostu na Iana Gillana…” – Grzesiek Kszczotek

[Tylko Rock, Nr 2/1992]