Historia: 1987

1987

W styczniu ma miejsce koncert charytatywny w Sali Kongresowej. W magazynie „Non-Stop” (nr. 3/1987) ukazała się recenzja tego koncertu.

Wiosną zespół wyrusza razem z innymi zespołami (m.in. Lady Pank) na trasę koncertową po NRD. W trakcie jednego z występów dochodzi do wypadku – w wyniku zarwania się rampy ranne zostały dwie osoby, koncert Kombi musiał zostać przerwany. W maju 1987 w Dzienniku Bałtyckim ukazała się krótka notka dotycząca tychże występów, gdzie doceniono wysoki poziom muzyczny grupy, dorównujący zachodnim wykonawcom. Skrytykowano (delikatnie mówiąc) występy Lady Pank, która m.in. samowolnie przedłużyła swój koncert (każdy zespół miał 20 minut), a nawet grała dalej, gdy na sąsiedniej scenie pojawił się zespół Puhdys z NRD. Oba zespoły zaczęły grać równocześnie, ostatecznie na scenie Lady Pank wyłączono prąd.

Kombi próbuje zaistnieć na Zachodzie, m.in. wydając singiel „You Are Wrong” we współpracy z Tonym Carrasco. Niedługo później utwór „Lawina” zajmie drugie miejsce na międzynarodowej liście przebojów Radia France International. Miejsce pierwsze zajął wówczas „Sledge Hammer” Petera Gabriela.

W kwietniu 1987 Kombi wyrusza na trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Zespół istniał już ponad 10 lat, cieszył się olbrzymią popularnością, również wśród Polonii w USA. Zaczynając od utworów na pograniczu rocka i jazzu, wraz z kolejnymi płytami Kombi było co raz bardziej kojarzone z elektronicznym popem, gdzie kolejne instrumenty były zastępowane syntezatorami, automatami i komputerem.

Na koncercie w Chicago Grzegorz mógł na żywo zobaczyć takich gitarzystów jak Paul Gilbert, Steve Vai i Vinnie Moore. To właśnie wtedy postanowił powrócić do rockowego grania.

13 sierpnia w gdańskim klubie „Rudy Kot”, zespół spotkał się z fanami i podzielił się swoimi wrażeniami z trasy po Ameryce. 21 sierpnia zespół zagrał koncert na kortach w Sopocie, gdzie odebrał dwie Złote Płyty za album „Kombi 4”.

We wrześniu Kombi pojechało do Włoch, gdzie wystąpiło dla redakcji „Unity”.