Album "Skawiński" 1989

Skawiński

1989

Solowy album Grzegorza Skawińskiego był inspirowany jego wizytą w Stanach Zjednoczonych w 1987 roku, gdzie miał okazję zobaczyć na żywo wielu światowej klasy gitarzystów: m. in. Paul Gilbert, Steve Vai i Vinnie Moore. Od tej pory zaczął rozwijać swoje umiejętności gry na gitarze. Jednocześnie zdawał sobie sprawę, że nie będzie mógł ich w pełni wykorzystać w utworach dla Kombi. Od wydania „Nowego Rozdziału” muzyka zespołu była zdominowana przez syntezatory i automaty. 

Stąd też pojawiła się decyzja o nagraniu solowego albumu. Razem z Waldemarem Tkaczykiem i Rafałem Paczkowskim, Grzegorz Skawiński nagrał pop-rockowy album, na którym mógł zaprezentować nowe techniki gry na gitarze, które podpatrzył w USA.

Zmianom muzycznym towarzyszyła także zmiana wizerunku artysty. Na okładce zamieszczono zdjęcie Grzegorza trzymającego gitarę francuskiej marki Lâg, ubranego w kowbojskie buty, podarte dżinsy i czarny kapelusz.

Kilka piosenek zyskało pewną popularność: „Dziś tracisz mnie”  utrzymało się przez 13 tygodni na Liście Przebojów Trójki, w tym 6 tygodni w pierwszej dwudziestce, jednak w Polsce album przeszedł bez większego echa – głównie przez równoległą działalność Grzegorza w Kombi. Choć muzyka odbiegała od tej granej w „starym” zespole, to wokal w dalszym ciągu się z nią kojarzył.

Niespodziewanie jednak nowy styl i umiejętności Grzegorza zyskały uznanie w… USA. Znajomy Grzegorza wysłał album do kilku amerykańskich redakcji muzycznych. Niedługo potem przyszła odpowiedź w postaci pozytywnych recenzji w magazynach „Guitar Player” i „Guitar for the Practicing Musician”. Gdyby tylko piosenki były zaśpiewane po angielsku, Grzegorz mógłby odnieść sukces za oceanem.

Było już za późno by napisać i nagrać nowe wersje utworów, jednak Grzegorz zaczął przygotowywać materiał na kolejną płytę, tym razem głównie z myślą o zagranicznych słuchaczach.

Greg's bluesy, lyrical style reminds me at times of Jeff Beck and Joe Satriani. His vibrato, use of legato lines, and two-handed ticks are smooth and well executed.

Mike Varney, GUITAR PLAYER

A song-styled player in the most professional sense, Greg's solos are long on chops defined by melody and finesse, proving that playing great music beyond any borders

John Sticks, GUITAR FPM

Skład zespołu

Grzegorz Skawiński

Gitary, śpiew

Waldemar Tkaczyk

Gitara basowa

Gościnnie:
Rafał Paczkowski – Instrumenty klawiszowe, perkusja
Anna Jurksztowicz – chórki w „Łamie się świat”
Kayah – chórki w „Dziś tracisz mnie” i „Niemy czas”

Produkcja: Rafał Paczkowski
Management: Piotr Nagłowski

Nagrano w Studio „Ramp” w Warszawie, Studio Polskiego Radia S4 w Warszawie, Studio Polskiego Radia Szczecin

Projekt okładki: Grzegorz Skawiński, Wiesław Grubba
Zdjęcia: Andrzej Tyszko

Lista utworów

  1. Moonlight I
  2. Z Tobą czy bez Ciebie
  3. Dziś tracisz mnie
  4. Raz na całe życie
  5. Joyeux Noel
  6. Kim jesteś co rano
  7. Niemy czas
  8. Łamie się świat
  9. Moonlight II

Wydania

Album "Skawiński" 1989

LP, 1989 - Polskie Nagrania Muza

SX 2823

MC, 1989 - Polskie Nagrania Muza

CK 899