Pytania i odpowiedzi

Muzycy poznali się 1 września 1969 podczas rozpoczęcia roku szkolnego liceum w Mławie. Waldek słyszał wcześniej o Grześku od swoich starszych sióstr, które przyjaźniły się z bratem Grześka. Kiedy zaczęli rozmawiać i wymieniać swoich ulubionych wykonawców okazało się że obaj lubią słuchać tej samej muzyki. Praktycznie od razu zaczęli myśleć o założeniu wspólnego zespołu. Niedługo potem dołączyli do zespołu Kameleon, który działał w klubie przy mławskich zakładach obuwniczych.

Zespół Kombi został utworzony przez muzyków byłego zespołu Horoskop – Grzegorza Skawińskiego, Waldemara Tkaczyka, Jana Plutę i założyciela grupy Akcenty – Sławomira Łosowskiego. Początkowo do Akcentów dołączył Pluta, następnie Skawiński i Tkaczyk. Akcenty grały głównie instrumentalną muzykę eksperymentalną, dość trudną w odbiorze dla szerszego grona słuchaczy. Muzycy postanowili przekonać Łosowskiego do zmiany repertuaru na bardziej piosenkowy. W końcu Łosowski ustąpił i powołano do życia nowy zespół – Kombi, którego pomysłodawcą nazwy był Jan Pluta.

Skawalker zmienił nazwę na O.N.A. aby ułatwić promocję nowej płyty po tym, jak Agnieszka Chylińska została nową wokalistką grupy. Grzegorz Skawiński od początku szukał kogoś, kto przejmie jego rolę jako wokalisty w Skawalkerze, jednak nie udało się znaleźć kogoś odpowiedniego na dłużej. Pierwsze dwa albumy – „Skawalker” i „Sivan” były jednocześnie doceniane pod względem muzycznym, ale krytykowane za wokal Grzegorza, kojarzący się z Kombi. Pod koniec 1994 roku Skawalker miał już gotowy materiał na kolejną płytę, kiedy Agnieszka Chylińska postanowiła dołączyć do grupy. Po drobnych poprawkach i dostosowaniu materiału do Agnieszki zespół stwierdził że warto w tym momencie zmienić nazwę i utrzymywać skład zespołu w tajemnicy, aby odciągnąć uwagę od Grzegorza.

Grzegorz Skawiński otrzymał bardzo dobre recenzje w amerykańskich czasopismach muzycznych za album „Skawiński” w 1989 roku. Jednak wszystkie utwory były zaśpiewane po polsku, więc nie miały szans by były grane w USA. Kolejny album, wydany już jako Skawalker zawierał wyłącznie utwory z angielskim tekstem, jednak tym uznano że muzyka jest zbyt ciężka by stacje radiowe były zainteresowane jej odtwarzaniem. Grzegorz również zdawał sobie sprawę, że ewentualna kariera w Stanach Zjednoczonych musiałaby być rozwijana od zera, podczas gdy w Polsce był już znanym i popularnym artystą. Dlatego kolejny album, „Sivan”, został zaśpiewany w całości po polsku.

Decyzja o reedycji danej płyty nie zawsze zależy od samego artysty. Jest to trudne zwłaszcza w przypadku płyt wydanych w latach 90 i wcześniej, kiedy prawa do poszczególnych materiałów należały do nieistniejących już firm. Samo wytłoczenie czy też digitalizacja danego materiału musi być poprzedzone ustaleniem  stanu prawnego utworów, co czasami bywa żmudnym i kosztownym procesem. Oprócz tego na przeszkodzie czasem stoją zagubione lub zniszczone taśmy – matki.

W marcu 2023 roku Grzegorz Skawiński na kanale Guitar Stories przyznał, że pracuje nad swoją następną solową płytą. Nowy album ma zawierać wyłącznie kompozycje instrumentalne. Nie jest jeszcze znana data wydania nowego dzieła.

Fot. Jacek Piotrowski